شاهکار صدا و سیما

 

 

سریال های ماه مبارک به دلیل زمان پخش و  مخاطب های زیادی که دارد همواره برای صدا و سیما مهم بوده و برای منتقدان سوژه خوب. اما امسال پس از پخش اولین قسمت های این سریال که از شبکه سه سیما پخش شد و هفت سنگ نام داشت سرو صدای زیادی هم در رسانه های مکتوب و هم در رسانه ای دیجیتال بر پا کرد.

 پخش قسمت های اول و دوم این سریال کافی بود تا برای بینندگان سریال های هالیوودی، پلان های فیلم آشنا به نظر برسد. هفت سنگ، حداقل در ظاهر، یک کپی کاری از سریال خانوده مدرن است. سریالی هالیوودی که که از شبکه فارسی وان و abc پخش می شود.

 

مجله تایم آمریکا درباره این سریال می نویسد: «هفت سنگ» سریالی است که بخوبی از روی «خانواده مدرن» به صورت سکانس به سکانس و با همان حرکت دوربین و شوخی ها ساخته شده است. تنها تفاوت موجود میان دو سریال آن است که دو همجنس گرا که با یکدیگر زندگی می کنند جز نقش های اصلی «خانواده مدرن» هستند اما در نسخه ی ایرانی یک زوج جای آنها را گرفته است!

یک نویسنده سریال‌های تلویزیونی معتقد است سریال هفت سنگ شبیه سریال خانواده مدرن نیست، عیناً خود آن سریال است. او در ادامه می افزاید: کاش آن سریال را به این زودی ندیده بودم، چراکه آدمی خجالت می‌کشد آن سریال را پیش رویش بگذارد و دقیقا همان را بنویسد. شوخی‌های سریال درک نشده، ایرانیزه نشده، و به فرهنگ ایرانی تبدیل نشده است. وقتی شوخی‌ها درک نشده، یعنی ایرانی نیست و ادبیات ایرانی در آن به‌کار برده نشده و تغییرات ایرانی هم دیده نمی‌شود و می‌شود گفت این سریال کاملا جعلی است. نمی‌توان درک کرد در این سریال چرا باید از بازیگران توانایی همچون سلطانی برای چنین طنزی استفاده شود. 

این حاشیه ها باعث شده است که کار به شورای نظارت بر صدا و سیما بکشد. رمضانعلی شجاعی - نماینده مردم ساری در مجلس و عضو شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما – در مصاحبه ای با یادآوری انتقادات وارده به محتوای فیلم هفت سنگ که در حال حاضر بعد از افطار از رسانه ملی پخش می‌شود گفته است: ادعای شبیه سازی این فیلم از فیلمی که در شبکه آمریکایی پخش شده جای تامل داشته و باید مورد بررسی واقع شود.

 

دانلود کلیپ

برگرفته از سایت مبارز کلیپ.

 

 

/ 1 نظر / 52 بازدید
رحیم

سلام خسته نباشید وبلاگ به حقی دارید چرا به روزش نمی کنید؟ یادتون باشه هرجا که بچه هیتیا ومذهبیا ورود نکنند وفعالیت فرهنگی وروشن گری نکن عرصه وفضا به دست عناصری چون سکولارها، بی اصالت ها، بی مخ ها وروشن فکر نماها می افته در نتیجه افکار بی دین و...اونهاغالب میشه ومکافات های بعدی... پس پس پس مردونه بیاید وسط که خدا با ماست استفاده از تمامی امکانات وتکنولوزی ها مثل لاین واین چيزا پیشنهاد ميشه.موفق باشید